Specijalistički Ultrazvučni pregledi
Ordinacija DIMEDIK pruža usluge ultrazvučne dijagnostike za pregled svih ogana kod kojih se vrši takav način pregleda. Pregled ultrazvukom obavlja lekar specijalista u zavisnosti koji od organa se pregleda. U specijalističkoj ordinaciji DIMEDIK preglede obavljaju isključivo doktori sa višegodišnjim iskustvom u oblasti ultrazvučne dijagnostike.
Pregled ultrazvučnim aparatom je neinvazivan i potpuno bezbolan. Detaljan opis specijalističkih pregleda ultrazvučnim aparatom možete pročitati u nastavku.
U okviru ordinacije DIMEDIK možete uraditi sledeće ultrazvučne preglede:
Ultrazvuk srca
Detaljan opis ultrazvučne dijagnostičke metode za pregled srca možete pročitati na našoj web stranici "Ultrazvuk srca".
Ultrazvuk Srca (medicinski: Ehokardiografija) je bezbolna i neinvazivna dijagnostička metoda u kardiologiji, kojom se dobija uvid u stanje srca i krvnih sudova srca. Ultrazvuk srca se obavlja ultrazvučnim aparatom (tzv. doppler aparat) koji radi na principu zvučnih talasa visoke frekvencije.
Ultrazvuk štitaste žlezde
Ultrazvučni pregled štitaste žlezde je pouzdana i bezbolna dijagnostička metoda za utvrđivanje i praćenje promena na štitastoj žlezdi. U slučaju potrebe, pregled se može ponavljati više puta bez ikakvog rizika. Pregled ne zahteva posebnu pripremu pacijenta. Ultrazvukom se dijagnostikuju sve promene u veličini, strukturi i prokrvljenosti štitaste žlezde. Ukoliko se otkriju neke promene na štitastoj žlezdi, pacijent se upućuje na pregled kod endokrinologa koji procenjuje da li su potrebne dalje dijagnostičke procedure.
Poremećaj rada štitaste žlezde
Poremećaj rada štitaste žlezde je u direktnoj vezi sa funkcionisanjem našeg metabolizma. U zavisnosti od toga da li štitasta žlezda preterano luči hormone (hipertireoza) ili nedovoljno (hipotireoza), naš metabolizam se ubrzava ili usporava. Nijedna od ove dve situacije nije dobra za naš organizam, a ukoliko se ne leči na vreme, može uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme. Ultrazvučni pregled štitaste žlezde je dijagnostička procedura kojom se, u kombinaciji sa laboratorijskom obradom, nedvosmisleno može utvrditi pravilnost funkcionisanja štitaste žlezde i shodno tome, uspostaviti najbolja terapija.
Šta je ultrazvučni pregled štitaste žlezde i mekih tkiva vrata:
Ovaj pregled podrazumeva da se uz pregled štitaste žlezde obavi i pregled mekog tkiva oko nje – paraštitaste žlezde, mišića, vezivno-tkivnih omotača, limfnih čvorova, pljuvačnih žlezda. Može se videti njihov oblik, proceniti struktura, izmeriti veličina, a zahvaljujući opciji kolor dopler, može se dobiti uvid u stanje prokrvljenosti ispitivanog organa.
Kako se izvodi pregled štitaste žlezde i mekih tkiva vrata:
Ne postoji nikakva posebna priprema za obavljanje ovog progleda.
Ultrazvučni pregled abdomena
Ultrazvuk abdomena (stomaka) predstavlja nezaobilazni metod u dijagnostici organa gastrointestinalnog i genitourinarnog trakta. Ovim pregledom prikazuje se struktura različitih organa trbušne duplje: jetre, žučne kese, žučnih puteva, pankreasa, slezine, bubrega, nadbubrežnih žlezdi, velikih krvnih sudova abdomena (aorte, bubrežnih krvnih sudova i drugog), kao i eventualno prisustvo limfnih nodusa, slobodne tečnosti ili tečnih kolekcija.
Obzirom da se radi o jednostavnoj i bezbednoj proceduri, našim pacijentima savetujemo da preventivno jednom godišnje urade ultrazvuk abdomena, kako bi na vreme otkrili promene i sprečili razvoj bolesti.
Za bolji kvalitet pregleda potrebna je prethodna priprema. Ultrazvučni pregled abdomena se radi "na prazan stomak a sa punom bešikom". Za detaljna uputsva obratite se našoj ordinaciji.
Ultrazvuk male karlice
Kod tegoba koje pacijenti nacešće opisuju kao bolovi u „malom stomaku“ u vidu grčeva, tištanja i tupih bolova u karlici kao prva dijagnostička metoda obavlja se ultrazvuk male karlice. Donekle se pregled nekih organa male karlice preklapa sa ultrazvučnim pregledom uroktrakta ili ginekološkim ultrazvučnim pregledom, ali zato nam Kolor Dopler daje podatke i o velikim krvnim sudovima male karlice, limfnim čvorovima i drugim organima.
Ultrazvučni pregled male karlice kod žena obuhvata sledeće:
- matericu,
- jajnike,
- jajovode,
- genitalije,
- regionalne limfne žlezde.
Za pregled male karlice potrebno je da pacijent na pregled dođe sa punom bešikom. S obzirom na to da je ovaj pregled jednostavan i bezbolan, savetujemo da se preventivno uradi jednom godišnje, kako bi se na vreme otkrile promene i sprečio razvoj bolesti.
Urološki Ultrazvuk
Urološki ultrazvučni pregled je bezbolna i neinvazivna dijagnostička metoda kojom se vrši pregled bubrega, mokraćne bešike, nadbubrežnih žlezda, kao i prostate i testisa kod muškaraca.
Kako se radi urološki ultrazvuk?
Eho urotrakta je neophodno obaviti kod osoba koje imaju sleće tegobe:
- Tegobe vezane za mokrenje,
- Kod pojave krvi u mokraći,
- Kod kamenja u mokraćnim kanalima,
- Kod muškaraca koji su primetili izrasline na testisima,
- Kod svih osoba koje nemaju tegobe radi ranog dijagnostikovanja benigne hiperplazije prostate,
- Kod smetnji pri mokrenju: često mokrenje, nemogućnost zadržavanja mokraće, pojave krvi u mokraći uz merenje rezidualnog urina (urin koji nakon mokrenja ostane u mokraćnoj bešici),
- Kod problema sa prostatom: često mokrenje, noćno često mokrenje, mokrenje “u dva mlaza”,
- Kod bolova u lumbalnom predelu, gde je anatomska pozicija bubrega. Tištanje, probadanje ili “bockanje”, zahteva obavezan ultrazvučni pregled bubrega i celog urinarnog trakta,
- Kod žena su česti cistitisi, odnosno zapaljenja mokraćne bešike, kao i pojava kamenja u mokraćnim putevima koji treba da budu evaluirani eho pregledom.
Procedura pregleda
Ultrazvuk urinirnog trakta (eho urotrakta) je bezbolna metoda i obavlja se bez štetnih dejstava na pacijenta, zbog čega se može ponavljati neograničen broj puta. Kao priprema za obavljanje ultrazvučnog pregleda urotrakta potrebno je doći sa "punom bešikom. Za detaljna uputsva potrebno je obratiti se našoj ordinaciji.
Ultrazvuk mekih tkiva i zglobova
Pregledom mekih tkiva i zglobova pomoću ultrazvučnog aparata, moguće je jasno uočiti strukturu mekih tkiva i sve promene koje su nastale na zglobovima, tetivama, ligamentima i mišićima. Ova dijagnostička metoda je neinvazivna, bezbolna i preporučljiva kod svih bolnih stanja muskulo-skeletnog sistema, kod otoka, neprirodnih tkivnih „tvorevina“ ispod kože, kod upale zglobova ili neke druge promene (na primer kao posledica reumatskih promena na zglobovima). Često se primenjuje kod sportista radi tretiranja sportskih povreda mekih i koštanog tkiva.
Ne zahteva nikakvu posebnu pripremu za obavljanje pregleda.
Ultrazvuk dojke
Ultrazvučni pregled dojki i pazušnih regija je neinvazivna dijagnostička procedura koja uz pomoć ultrazvučnih talasa daje podatke o građi (strukturi) dojke i struktura u pazušnoj jami.
Ultrazvuk dojke se kako kod starijih preporučuje i kod mlađih pacijenata, žena do 40 godina, zbog povećane senzitivnosti, kada je u pitanju žlezdana struktura. Preporučuje se i kao dijagonstička metoda za standardni pregled grudi.
U toku ovog pregleda pacijent nije izložen nikakvom zračenju, metoda je bezbolna, pa se preporučuje i kao preventivni pregled, koji je najbolje uraditi izmedju 5-tog i 12-tog dana menstrualnog ciklusa. Ultrazvučni pregled dojki, kao dopunska dijagnostička metoda, može se uraditi pored urađene mamografije. Ultrazvuk dojki prikazuje sliku strukture unutrašnjeg tkiva dojki. Ultrazvučni pregled dojki pomaže lekarima u davanju adekvatne dijagnoze i u lečenju medicinskih stanja.
Kako žene, tako i muškarci, mogu odraditi ovaj pregled, radi praćenja promena.
Indikacije za obavljanje pregleda
- U cilju razlikovanja benignih od malignih-zloćudnih tumora i cističnih promena,
- U cilju ranog otkrivanja (skrininga) malignog tumora dojke (uz palpatorni pregled dojki, mamografiju i magnetnu rezonancu),
- Ovaj pregled se može raditi i kod muškaraca u cilju određivanja porekla promene na dojci ili praćenja karakteristika neke promene.
Ultrazvuk krvnih sudova (Doppler)
Ultrazvuk krvnih sudova je bezbolna i neinvazivna dijagnostička metoda kojom se može meriti protok krvi kroz krvne sudove vrata, ruku ili nogu i abdomena. Posebne pripreme pre pregleda nisu potrebne. Pregled sam po sebi nije štetan po bolesnika, nema zračenja, nije bolan niti neprijatan. Omogućava analizu zida krvnog suda što može uputiti na suženje krvnih sudova, kao i prisustvo proširenja vena (varikozitete) i tromboze. Ovom metodom se mogu otkriti začepljenja, suženja krvnih sudova, ali i njihova proširenja (aneurizme). Na taj način se obezbedjuju potrebene informacije za dalje lečenje pacijenta.
Kada raditi kolor dopler pregled arterija vrata?
- vrtoglavica,
- zujanje u ušima,
- nesvestica,
- povremeni gubitak svesti,
- nestabilnost u hodu,
- zaboravnost.
Kada raditi kolor dopler pregled arterija nogu?
- bol pri hodu,
- trnjenje nogu,
- hladnoća u nogama,
- rizične grupe (pacijenti sa povišenim pritiskom, dijabetesom,sa povišenim masnoćama u krvi, aterosklerozom, pušači...).
Kada raditi kolor dopler pregled krvnih sudova ruku?
- bol u rukama,
- otok,
- promene boje kože.