Pregled psihijatra
Psihijatrijske preglede i psihoterapijske seanse u DIMEDIK ordinaciji obavlja dr Bojan Pavković, specijalista psihijatrije i sertifikovani porodični psihoterapeut
Psihijatrija i psihoterapija
Psihijatrija, kao grana medicine, bavi se zaštitom i unapređenjem mentalnog zdravlja pojedinca, a u lečenju mentalnih poremećaja i poremećaja ponašanja primenjuje biološka sredstva (najčešće lekove) i psihološki uticaj (razgovor). Psihoterapija obuhvata skup znanja i veština, koje se primenjuju u vidu specifičnih tehnika i procedura, ne samo da bi se ublažile ili otklonile psihičke smetnje, već i da bi se uspostavilo harmoničnije funkcionisanje ličnosti.
Psihijatrija i psihoterapija smatraju da je empatski odnos koji se uspostavlja i razvija između lekara i pacijenta, odnosno terapeuta i klijenta, suštinska motivaciona snaga u praktičnom radu i terapiji. Takav terapijski odnos, bez osude i odbacivanja, već sa razumevanjem i prihvatanjem različitosti, pokreće promene u pojedinacu a preko njih i promene porodice pa i šire društvene zajednice.
Holistički pristup mentalnom zdravlju u DIMEDIK ordinaciji
Stres utiče na celokupno funkcionisanje organizma i narušava njegovu odbranu. Kao rezultat stresnih životnih događaja, kod svakog od nas se javljaju određeni psihosomatski simptomi i bolesti. U psihosomatske bolesti spadaju bolesti respiratornih organa i digestivnog trakta, endokrine bolesti, kardiovaskularne i reumatološke bolesti, ginekološke tegobe, glavobolje, kožne bolesti i alergijske reakcije.
Život u velikim gradovima i nezdrav način života poput poremećenog ritma spavanja, nekvalitetne i brze hrane, nedostatak kretanja i poslovni tempo u kojem često pati privatni život dovodi do stresa, uznemirenosti i negativnih emocija. Ukoliko duže vreme ne možete da se izborite sa stresnim situacijama, savetovanje sa stručnom osobom vam može pomoći u tome, pre nego što se uticaj stresa odrazi i na vaše fizičko zdravlje.
U DIMEDIK ordinaciji dr Bojan Pavković primenjuje holistički pristup zaštiti mentalnog zdravlja koji se fokusira na celu osobu, mentalni, emocionalni, fizički, duhovni i socijalni aspekt, a ne samo na simptome bolesti, kako bi se pozabavio mentalnim zdravljem iz svih uglova.
Psihijatrijski pregled
Pregled psihijatra traje do 60 minuta i obuhvata sledeće:
- psihijatrijski intervju (razgovor sa pacijentom i/ili pratiocem)
- analizu medicinske dokumentacije
- ispitivanje psihičkih funkcija
- opšti klinički pregled
- primenu instrumenata kliničke procene (testovi, upitnici, skale)
- postavljanje radne ili konačne dijagnoze
- procenu neophodnosti dopunskih pregleda, ispitivanja ili bolničkog lečenja
- određivanje terapije, proveru efikasnosti propisane, korigovanje postojeće ili određivanje nove terapije
- edukaciju pacijenta i/ili pratioca u terapijske svrhe, pružanje potrebnih informacija
- davanje specifičnih saveta, mišljenja i predloga (ocena radne sposobnosti, tuđa pomoć i nega
- smeštaj u ustanovu socijalne zaštite
- izradu izveštaja o obavljenom pregledu
Psihoterapijske seanse u trajanju od 60 minuta
Psihoterapijske metode
- sistemska porodična psihoterapija
- suportivna psihoterapija – kombinovani pristup koji uključuje tehnike psihodinamskih, kognitivno-bihevioralnih i interpersonalnih konceptualnih modela
Vrste psihoterapije
- individualna
- partnerska
- porodična
- grupna
Šta obuhvata psihoterapijska seansa?
- definisanje problema, ciljeva i načina psihoterapijskog rada
- razgovor o problemu – istraživanje uzroka i činilaca koji doprinose održavanju problema
- rad na pronalaženju mogućih rešenja za postojeći problem
- procenu korisnosti primenjenih tehnika i efekata psihoterapijskog rada

Kako psihoterapija pomaže?
U životu, često se nađemo u situaciji da nam je potreban savet i pomoć jer ne možemo sami pronaći izlaz iz svojih problema. Tada nam je potreban razgovor koji je diskretan i u kom se ne osećamo nelagodno, a to ćete dobiti u ordinaciji DIMEDIK kod dr Bojana Pavkovića, specijaliste psihijatrije i sertifikovanog porodičnog psihoterapeuta.