Pregled pulmologa
Specijalistički pregledi
Specijalistički pregled pulmologa
Pulmologija je medicinska specijalnost koja se bavi dijagnostikom i lečenjem bolesti pluća i respiratornog sistema. Pregled pulmologa je ključan za sve osobe koje imaju simptome respiratornih problema ili su u riziku od razvoja bolesti pluća. Respiratorna medicina se razvila zbog potrebe lečenja bolesti pluća, koje su najčešće izazvane bakterijama i virusima.
Šta je pulmološki pregled?
Pulmološki pregled je medicinska procedura koju sprovodi pulmolog, specijalista za bolesti pluća. Ovaj pregled obuhvata detaljan razgovor sa pacijentom, fizički pregled i različite dijagnostičke testove kako bi se procenilo zdravlje pluća i respiratornog sistema. Pulmološki pregled je neophodan za dijagnostiku i praćenje bolesti poput astme, hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP), tuberkuloze, plućne fibroze, raka pluća i mnogih drugih.
Kada se treba javiti pulmologu
Poteškoće koje se mogu javiti i zbog kojih je potrebno da se javite pulmologu mogu biti akutne (trenutne) ili hronične (dugotrajne).
- dugotrajni kašalj
- otežano disanje, gušenje, kratak dah
- bol u grudima (posebno onaj koji je pristutan pri udisaju)
- osećaj „sviranja“ ili „šištanja“ u plućima
- stezanje ili pritisak u grudima tokom disanja i kašlja
- astma ili hronični bronhitis
- preventivni pregled radnika koji rade u aerozagađenim prostorima
Šta obuhvata pulmološki pregled?
Prvi deo pregleda jeste uzimanje anamneze. Pregled pulmologa započinje razgovorom sa pacijentom o sadašnjim tegobama, lekovima koji se koriste, drugim oboljenjima, ukoliko ih ima, prethodnim bolestima, bolestima u porodici i uvid u medicinsku dokumentaciju.
Sledi fizički pregled koji podrazumeva inspekciju, palpaciju, auskultaciju, merenje pritiska. Inspekcija predstavlja pregled vidljivih spoljnih promena na telu. Praćena je opipavanje (palpacijom) uočenih promena. Dok je auskultacija slušanje rada pluća pomoću stetoskopa koja omogućava otkrivanje nepravilnosti u radu pluća.
Na osnovu pregleda, pulmolog daje savet i preporuku za lečenje. Ukoliko je potrebno, pacijent se šalje na dodatnu dijagnostiku (rendgen, skener ili bronhoskopiju).
Kako se pripremiti za pulmološki pregled?
Priprema za pulmološki pregled je relativno jednostavna, ali postoje neki koraci koje pacijenti mogu preduzeti kako bi osigurali što preciznije rezultate:
- Izbegavajte pušenje: ukoliko ste pušač, pokušajte da ne pušite najmanje nekoliko sati pre pregleda.
- Unos lekova: obavestite svog pulmologa o svim lekovima koje uzimate. Neki lekovi mogu uticati na rezultate testova, pa je važno da pulmolog bude informisan.
- Odeća: nosite udobnu odeću koja ne ograničava disanje.
- Pitanja: pripremite listu pitanja koja želite da postavite pulmologu. Ovo može uključivati pitanja o simptomima, mogućim dijagnozama, opcijama lečenja i životnim promenama koje mogu poboljšati vaše zdravlje.